Oszczędzamy czas

Witam.

Już od pierwszego tekstu na tym blogu chciałbym podzielić się swoimi przemyśleniami na temat prawa a także drobnymi sugestiami i podpowiedziami jak w różnych sprawach reagować. Mam nadzieję, że moje teksty będą inspiracją do dyskusji. Muszę zastrzec, że wyrażam tu swoje opinie i nie znając dokładnego stanu faktycznego Państwa spraw nie mogę odpowiadać za wprost przeniesienie tych rad do zastosowania w Państwa życiu. W przypadku pytań zachęcam do kontaktowania się ze mną poprzez blog. A może nieco szybciej…Zacznijmy, oszczędzamy czas w postępowaniu administracyjnym.

Nasze doświadczenia

Każdy z nas narzekał kiedyś na urzędników i przewlekłość postępowań administracyjnych. Tak się składa, że w przeciwieństwie do większości obywateli stałem po obu stronach biurka. Po pierwsze jako urzędnik prowadzący postępowania administracyjne w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Warszawie. Po drugie jako petent wszelakich urzędów występując prywatnie lub w imieniu spółek. Skoro nie mamy czarodziejskiej różdżki, żeby pozbyć się biurokracji to może w pewnych przypadkach możemy sobie nieco pomóc i przyśpieszyć bieg wydarzeń. Wbrew pozorom niemal każdy z nas trafia w swoim życiu chociaż raz do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, bo legalizujemy samowolę budowlaną, oddajemy do użytku budynek lub kłócimy się ze swoim sąsiadem czyj remont zdemolował nasz budynek. Wtedy pojawiają się obowiązki narzucone przez urzędnika. Np. przedstawienia w odpowiednim terminie inwentaryzacji wykonanych robót budowlanych lub odpowiednich ocen technicznych bądź ekspertyz.

 

Oszczędzamy czas

Spróbujmy skrócić takie postępowanie. Jeśli jest już jasne, że prowadzone będzie postępowanie administracyjne, umówmy się z urzędnikiem na odbiór zawiadomienia o wszczęciu postępowania. Od razu ustalmy z nim jaką dokumentację należy przygotować. Zanim on napisze postanowienie o konieczności jej przedstawienia my już możemy zlecić jej wykonanie. Dociekliwy czytelnik zapyta skąd urzędnik wie czego oczekiwać. Odpowiedź jest prosta. Z odbytej wizji lokalnej (przez innego pracownika) oraz z przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane Dz. U. 1994 Nr 89 poz 414, wraz z późn. zm. Gdy zgłosimy się po postanowienie od razu przedstawiany wcześniej zleconą dokumentację. Potem jeszcze odbiór w urzędzie decyzji o nakazie wykonania zaleceń z przedstawionej dokumentacji. Skoro my i urzędnik od razu wiemy co należy wykonać, szukajmy więc kogoś kto to wykona na nasze zlecenie. Ponadto od razu ustalmy kiedy inspektor odwiedzi nas, żeby zobaczyć czy zalecenia wykonano.

Efekty

Dzięki temu po sporządzeniu przez niego protokołu z wizji lokalnej, urzędnik prowadzący postępowanie będzie mógł  sporządzić decyzję o umorzeniu postępowania. Oczywiście jeśli nie stwierdzono nieprawidłowości. Jak wiemy szybko (w terminie ustawowym) zakończone postępowanie administracyjne jest jak Yeti, podobno istnieje, ale nikt go nie widział. Interesujmy się naszymi postępowaniami administracyjnymi, odbierajmy od razu zawiadomienia, postanowienia i decyzje, bądźmy aktywną stroną postępowania. Oszczędzamy pieniądze. Czas to pieniądz, spróbujmy więc zaoszczędzić czas.

 

Ta publikacja została opublikowana w katergorii Porady Prawne. Możesz dodać ją do ulubionych klikając tutaj.

Dodaj komentarz