Pierwsze doświadczenie z business intelligence

W dzisiejszym wpisie podzielę się jednym z pierwszych doświadczeń w postaci małego wdrożenia z zakresu Business Intelligence który wdrożyłem podczas realizacji jednego z projektów inwestycyjnych.

 

Pod koniec 2011 roku musiałem zmierzyć się z zadaniem kompleksowego zrealizowania inwestycji w startup postaci przygotowania spółki oraz internetowej platformy wymiany walut. Podstawowe zadania :

 

 • stworzyć produkt – czyli nawiązać współpracę z bankami poprzez wynegocjowanie odpowiednich warunków handlowych umożliwiających wejście platformy na rynek. ( trzeba było dużo obiecać a następnie martwić się o realizację dostawy)
 • mając podstawowe parametry biznesowe przygotować[biznes plan] oraz plan marketingowy,
 • przygotować spółkę – umowę spółki , rejestracje regulaminy itp,
 • zaprojektować platformę.

 

Pierwotny plan zakładał że platforma miała być promowana przez inny serwis typu e-commerce odwiedzany przez 2 mln ludzi miesięcznie i obserwując dynamikę wzrostu konkurencji spodziewałem się dużego ruchu na stronę co miało zapewnić znacznie łatwiejszy start.

 

Usługa wymiana walut przez internet jest bardzo trudnym e-commerce ponieważ kursy walutowe zmieniają się kilka razy na sekundę i miało to istotne znaczenie na oferowany model biznesowy.

 

W tamtych czasach istniało kilka modeli usług wymiany walut oferowanych przez kantory internetowy.

 1. Działanie na zasadzie wirtualnego portfela który był zasilany przez klienta. Po zaksięgowaniu środków użytkownik mógł dysponować tymi środkami zawierając transakcje walutowe. Zaletą tego systemu było rozwiązanie problemu potwierdzenia transakcji przez klienta.
 2. Drugi model działał na zasadzie tworzenia rachunków kantoru w każdym dostępnym banku. Miało to na celu przyśpieszenie potwierdzenie otrzymania środków od klienta i jak najszybszego zabezpieczenia kursów poprzez realizację transakcji wymiany walut.

Wybrałem drugi trudniejszy model kierując się między innymi wygodą klientów wskazując że klient:

 1.  musi wiedzieć ile dokładnie ma przelać za zakup określonej wartości waluty.
 2. nie potrzebuje i nie chce zamrażać środków na subkoncie innej firmy.

Dodatkowo kluczowa była budowa zaufania u klienta. Warto zwrócić uwagę że kantory internetowe cieszą się dobrą opinią wsród swoich klientów.

 

Projekt oraz realizacja platformy musiała obejmować każdy element w postaci opracowania:

 •  wyglądu strony,
 • ustalania zasad wewnętrznych mechaniki
 • przygotowania procedur, regulaminów itp.

Projektując platformę stawiałem na wykorzystanie automatyzacji na każdym możliwym etapie co miało zagwarantować bezpieczeństwo, szybkość oraz niskie koszty transakcji.

 

Na pewnym etapie pojawiło się pytanie – jak powinno wyglądać business intelligence biznesu transakcji wymiany walut ?

 

zbieranie danych Podstawowe dane transakcji wymiany walutowej to :

 1. Dane klienta – obejmujące imię, nazwisko, nazwa firmy itp.
 2. Dane sprzedażowe – sposób pozyskania google adwords, sprzedaż partnerska, facebook, handlowiec.
 3. Dane transakcyjne po stronie klienta- data i godzina transakcji, rodzaj transakcji ( kupno/sprzedaż), waluta, kwota, bank klienta skąd przesyła środki, wskazany przez klienta bank na który środki mają trafić
 4. Dane transakcyjne po stronie banków- koszty przelewów, uzyskana marża która powinna zgadzać się z wynegocjowanymi warunkami z bankami. Skuteczna analiza tych danych była kluczowa dla sukcesu biznesu ponieważ ponieważ tracąc kontrolę nad uzyskiwaną marżą kantor internetowy mógł zacząć wymieniać walutę bez marży lub realizować transakcje “pod wodą”.
 5. Dane transakcyjne po stronie dealerów – realne parametry realizacji transakcji, dla biznesu kluczowe są reakcje dealerów którzy dokonują transakcji oraz parametrów transakcji.

  Dodatkowo musiałem uwzględnić inne zbiory danych:

 6. Platforma na starcie posiadała średnio 5 rachunków w około 20 bankach co dawało na start kontrolę transakcji na 100 rachunkach bankowych oraz uwzględnienie analizy transakcji banków docelowych
 7. Zakładała wprowadzenia modelu współpracy partnerskiej co wymagało wprowadzenie skutecznego systemu rozliczeniowego w ramach sieci partnerskiej

Dlatego kierując się zasadą wszystkie liczby w firmie finalnie lądują w excel dlatego postanowiłem skupić się  na opracowaniu sposobu pozyskiwaniu danych a nie ich wizualizacji.

Moja decyzja wynikła z faktu że absolutnie nie miałem pojęcia jak to powinno wyglądać dlatego postanowiliśmy wykorzystać czas na opracowywyanie zródeł pozyskiwania danych które w przyszłości mogłyby być przydatne oraz zapisywanych w relacyjnej tabeli danych

 

Do przygotowania pierwszych raportów wykorzystałem:

 1. Query sql do przygotowania widoków bazo-danych.
 2. Zaimportowałem te dane do excela korzystając z Power Query i sterowników ODBC.
 3. Wykorzystałem trochę formuł DAX w Power Query aby rozbudować dane.
 4. Wizualizowałem dane w excelu dążąc do stworzenia najbardziej czytelnych wykresów i tabelek.

 

System okazał się bardzo wygodny i wydajny. Dostowanie kolejnego widoku jest prostym i przyjemnym procesem nie wymagającym zaangażowania programistów.

 

Taka metodologia dała mi nieograniczoną swobodę przy Tworzeniu całego systemu raportowania a odświeżanie danych zajmuje mniej niż minutę.

Uzyskałem narzędzie wizualizujace wszystkie konieczne parametry transakcji oraz realizujące prognozy na przyszłe okresy.

System BI zapewnił mi  stałą kontrolę nad poziomem marż jakie kantor wynegocjował w banku oraz tym, które oferowałem swoim klientom.

Wizualizacja danych odbywa się za pomocą niestandardowego wykresu a dane analogicznie mogą być segmentowane według dobranych czynników.

Uzyskałem pełną kontrolę nad dostępem do danych zgodnie z normami GIODO.

Dodatkowo analogicznie powstały systemy bonusowe służące do rozliczeń z partnerami przewidujące każdy wariant współpracy jaki nawiązałem.

Wraz z rozwojem narzędzi marketingowych takich jak Mailchimp czy Facebook Custom Audience pojawiły się nowe możliwości wykorzystania tych danych poprzez segmentację bazy danych wykorzystujących zachowania klientów ale ten temat poruszę w innym poście.

Dodaj komentarz