Przewagi konkurencyjne – wykorzystanie Power BI

Uzyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku dzięki Power BI

Przewaga konkurencyjna

czyli osiągnięcie przez przedsiębiorstwo przewagi nad jego konkurentami na rynku.

Rozróżniamy przewagi:

 • jakościową,
 • cenową,
 • informacyjną.

Dzisiaj skupię się na przewadze informacyjnej uzyskanej dzięki zastosowaniu Power BI wraz z naszymi wdrożeniami w zakresie Business Intelligence.

Microsoft Power BI

Jest narzędziem służącym wizualizacji danych uzyskanych z wielu źródeł i przeanalizowanych. Ponadto umożliwia ich udostępnianie i publikowanie. Opiera się na programie Power BI Desktop i aplikacji mobilnej.

Power BI dostosowuje się do klienta a nie na odwrót, program w wersji podstawowej jest bezpłatny i jest ciągle aktualizowany.

Dzięki temu jest odpowiedzią na coraz trudniejsze warunki na rynku i konieczność konkurowania w środowisku międzynarodowym. Jest narzędziem, które pozwala skuteczniej, szybciej wyciągać wnioski i lepiej zarządzać firmą.

W szczególności może pomóc stwierdzić przyczynę utraty klientów, ponoszenia zbyt wysokich kosztów magazynowania surowców lub produktów, uzyskiwania niższej marży niż lepiej zarządzana konkurencja.

Kilka cech Power BI:

 • może pobierać dane z ponad 500 źródeł, ich liczba rośnie, między innymi z Excela, Power Pointa, SharePointa,
 • pozwala na wykorzystanie danych z wielu różnych źródeł,
 • program jest rozwojowy, comiesięczne aktualizacje,
 • tak zwane connectors, których lista się wydłuża, umożliwiające pobieranie danych z różnych źródeł także Google Analytics czy MailChimp.

Co otrzymujemy?

Analiza

Możliwość skorzystanie z wielu, różnych źródeł danych. Analiza bez zmieniania sposobu pracy poszczególnych działów firmy. Bez konieczności przestawiania wszystkich na nowy system. Ujednolicony system porównywania danych. Również gdy pochodzą z różnych działów firmy czy od oddziałów w różnych krajach. Wszystko sprowadzone do “wspólnego mianownika”.

Wizualizacja

Możliwość skorzystania z szablonów lub stworzenia własnych. Pokazywane są dane wcześniej niewidoczne, które teraz uzyskujemy dzięki analizie różnych źródeł. Można stosować wykresy proste i złożone, fragmentatory, wizualizacje map, macierze i tabele, różne rodzaje wykresów i inne. Wykorzystać można także integrację języka R w programie Power BI Desktop.

Praca w zespole

Możliwość współdzielenie projektu na etapie jego realizacji i udostępniania go dalej. To ułatwia opiniowanie czegoś przez kadrę menedżerską średniego szczebla, gdy musi się wypowiedzieć kilka działów.

Publikacja

Raporty można opublikować na stronie, w serwisach społecznościowych, można je przesłać. Ponadto są dostępne zarówno na laptopie jak i na urządzeniach mobilnych.

Wykorzystanie w automatyzacji raportowania

Automatyzacja raportowania ma usprawnić działanie firmy. Może dotyczyć między innymi:

 • raportowania danych sprzedażowych firmy,
 • zestawienia kosztów i przychodów wraz z wizualizacją w formie wykresów,
 • automatycznego generowanie danych księgowych,
 • analizy działania floty handlowców,
 • wizualizacji oraz raportowania stanów magazynowych,
 • predykcji zapotrzebowania zmian stanów magazynowych z wykorzystaniem BIG DATA oraz DEEP Learning
 • wykonania prognoz finansowych.

Możemy też powiedzieć, że automatyzacja raportowania służy między innymi przygotowaniu danych, które przetworzone mogą być pokazane w formie raportów z wykorzystanie Power BI.

Dodatkowa wiedza – przykłady

Telekomunikacja 

Jeśli firma traci klientów to należy sprawdzić co jest tego przyczyną? Czy chodzi o złą obsługę posprzedażową, czy przyczyną są awarie sieci? Czy może oferta konkurencji jest bardziej atrakcyjna cenowa? Teraz nie tylko można uzyskać takie dane, ale też porównać, który czynnik jest największym “winowajcą” i go wyeliminować.

Handel online

W ofercie firmy znajduje się bardzo wiele produktów. Trzeba porównać, które jak się sprzedają, jakie są stany magazynowe, jakie uzyskuje się marże na poszczególnych produktach? Czy jeśli sprzedajemy gry to czy strategiczne sprzedają się lepiej niż RPG? Jeśli mamy w ofercie koszule i garnitury to, które rozmiary się lepiej sprzedają? Jeśli wiemy co się sprzedaje to ograniczamy koszty na magazynowaniu rzeczy, które i tak się nie sprzedadzą.

Szybsza sprzedaż to również szybszy obrót pieniężny co również jest dla nas korzystne. A dopasowana oferta to zadowoleni klienci.

Produkcja

Możliwe jest dokonanie analizy łańcucha dostaw. Także łatwość pokazania co się dzieje z surowcem czy z towarem na każdym etapie. Jakie są ponoszone koszty, ale również jak czasochłonne i energochłonne są poszczególne etapy. Dodatkowo można porównać wydajność pracowników, działów czy poszczególnych fabryk w ramach jednej grupy.

Każda średnia i duża firma

Wsparcie Zarządu w podejmowaniu decyzji. Powstają krótkie, atrakcyjne wizualnie raporty pomagające podjąć decyzję, ponieważ pokazane są tylko kluczowe wskaźniki. Co istotne to co dostaje Zarząd jest oczyszczone z ogromnej liczby zbiorów danych. Zostaje ekstrakt.

Handel zagraniczny

Notowania walutowe w obsłudze Power BI. Przy rozliczeniach w handlu międzynarodowym musimy pamiętać o różnicach kursowych. Ponadto przy znaczącej skali działania mogą one w znacznej mierze decydować o tym jaką marżę uzyskamy.

Analiza kluczowych wskaźników:

 • poziom zapasów,
 • ceny produktów,
 • dane sprzedażowe,
 • dane regionalne,
 • rentowność na poszczególnych produktach,
 • koszt kampanii reklamowych,
 • pomiar skuteczności kampanii reklamowych,
 • udział w rynku

Jednocześnie pozyskujemy wiele nowych informacji, nie widocznych w rozproszonych źródłach danych.

Kontrola w zakresie

 • efektywności finansowej – dane w jednym widoku, dostęp do regionów, segmentów, aktualizacje w czasie rzeczywistym,
 • przychód i zyskowność – raporty na żądanie, mashupy danych, prognozowanie z wyprzedzeniem,
 • zarządzanie wydatkami inwestycyjnymi – wykrywanie wzrostu kosztów dzięki aktualizacji w czasie rzeczywistym, udostępnianie raportów wybranym zespołom.

DIFRAME

Posiadamy już wiele wdrożeń Power BI, wykorzystujemy także nasze unikalne narzędzia z zakresu Business Intelligence stworzone w oparciu o rozwiązywanie praktycznych problemów biznesowych.

Tutaj nasze rozbudowujące się portfolio

Oczywiście kluczowa jest analiza potrzeb danej firmy, przygotowanie narzędzi, ich wdrożenie i przeszkolenie zespołu. Realizujemy całość.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy o wdrożeniu Power BI i naszych narzędziach Business Intelligence.

Dodaj komentarz